:: دوره 2، شماره 4 - ( زمستان 1383 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 433-436 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه انواع مورفولوژیک استخوان کشکک در مبتلایان به کندرومالاسی با افراد نرمال
دكتر کامران آزما ، دكتر ندا انتظاری
چکیده:   (8641 مشاهده)

  سابقه و هدف: درد پاتلوفمورال یکی از شایع ترین بیماریهای زانواست و فراوانی آن نزدیک به 25% جمعیت کلی می باشد. از این تعداد بیشترین شیوع در جمعیت فعال از نظر فیزیکی دیده می شود.هدف از این تحقیق مقایسه انواع مورفولوژیک استخوان کشکک در مبتلایان به کندرومالاسی آن با افراد نرمال به منظور پی بردن علت ها وپیشگیری به موقع از ناتوانی ها است.

  مواد وروش ها: در این مطالعه که به صورت مورد شاهدی انجام گردید تعداد60 نفر از بیماران مراجعه کننده با شکایت درد و مشکلات زانو که براساس معیارهای بالینی تعریف شده بودند وارد مطالعه شدند و در2 گروه افراد نرمال و مبتلا به کندرو مالاسی مورد بررسی قرارگرفتند. چک لیستی جهت بیماران مراجعه کننده به بیمارستان 501 ارتش با شکایت درد ومشکلات زانو تهیه شد. پس از تشخیص بالینی براساس معیارهای مشخص شده در چک لیست، گرافی های لازم در خواست گردید و دو گروه از نظر انواع مورفولوژیک استخوان کشکک در طبقه بندی ویبرگ و طبفه بندی براساس Morphology Ratio مورد بررسی قرارگرفتند.

  یافته ها: 30 نفر در هر گروه شرکت داشتندکه در طبقه بندی براساس Morphology Ratio ،60% افراد نرمال در طبقه مورفو لوژیک نوع I و 40% در نوع II قرار گرفتند و نوع III نیز اصلا وجود نداشت. در طبقه بندی ویبرگ، 57% افرادنرمال در طبقه بندی مورفو لوژیک نوع I و 43% در نوع II قرارگرفتند و نوع III نیز اصلا وجود نداشت.

  در طبقه بندی براساس Morphology Ratio ،74% بیماران مبتلا به کندرومالاسی در طبقه یندی مورفولوژیک نوع I ،13% در نوع II و13% درنوع III قرارگرفتند. در طبقه بندی ویبرگ،17% بیماران در گروه مورفولوژی نوع I و83% در نوع II قرارگرفتند و نوع III نیز اصلا نداشتیم.

  نتیجه گیری: درافراد با مورفولوژی نوع II کشکک در طبقه بندی براساس Morphology Ratio احتمال ابتلا به کندرومالاسی کمتر و افراد با نوع مورفولوژی III استعدادبیشتری برای ابتلا به کندرومالاسی دارند. براساس طبقه بندی ویبرگ کوچک بودن رویه داخلی کشکک نسبت به رویه خارجی احتمال به کندرومالاسی را افزایش می دهد.

واژه‌های کلیدی: کشکک، کندرومالاسی، مورفولوژی
متن کامل [PDF 1410 kb]   (734 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل (پژوهشي) | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۷/۸/۱۲


XML     Printدوره 2، شماره 4 - ( زمستان 1383 ) برگشت به فهرست نسخه ها