[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 10، شماره 4 - ( زمستان 1391 ) ::
جلد 10 شماره 4 صفحات 293-299 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر بخشی داروی سربرولایزین در درمان بیماران سکته مغزی حاد ایسکمیک
محمد امینیان فر، حسین علی صالحی ، علی اصغر سعیدی، علی رضا رنجبر نائینی، نگار کاوه
ایران، تهران، دانشگاه علوم پزشکی آجا، دانشکده پزشکی، گروه نورولوژی، بیمارستان بعثت (نویسنده مسئول).
چکیده:   (19889 مشاهده)

  مقدمه: سربرولایزین که یک فرآورده دارویی از نوروپپتید با وزن مولکولی پایین و آمینواسیدهای آزاد است، نشان داده شده که تاثیر بسزایی بر سمیت عصبی، مهار تشکیل رادیکال ‌ های آزاد، فعال سازی میکروگلیا و به علاوه فعالیت نوروتروفیک، ایجاد جوانه نورونی، بهبود عمر سلولی و تحریک نوروژنزبه دنبال سکته مغزی دارد.ما بر آن شدیم تا اثر این دارو را در بیماران مبتلا به سکته مغزی حاد ایسکیمیک بکار گرفته و نتایج آن را با گروه کنترل مقایسه نماییم.

  مواد و روش ها: مطالعه حاضر بصورت کارآزمایی بالینی تصادفی (Ramdamised Blind Clinical Trial) بر روی 89 بیمار مراجعه کننده به بیمارستان بعثت در سال 1390که برای ایشان تشخیص سکته حاد مغزی ایسکمیک مسجل شده بود انجام شد. بیماران بصورت انتساب تصادفی در یکی از گروه ‌ های درمان یا شاهد قرار می ‌ گرفتند. بیماران در گروه درمان به مدت 7 روز ml 50 سربرولایزین محلول در ml 100 سرم نرمان سالین جمعا (ml 150) را طی 30 دقیقه بصورت انفوزیون وریدی دریافت می ‌ کردند برای بیماران گروه شاهد تنها ml 150 نرمال سالین به این ترتیب انفوزیون می ‌ گردید.جهت بررسی پاسخ به درمان تمامی بیماران طی روزهای اول، 30، 90 بعد از شروع درمان توسط معیارهای NIHSS ، mRS و Barthel Index و Orogozo مورد سنجش قرار گرفتند.

  یافته ها: یافته ‌ ها نشان دادند که میانگین نمرات در پایان ماه اول نسبت به روز اول در گروه درمان 68/1 افزوده شده و در گروه شاهد 95/10- کاسته شده بود. که این تفاوتها از لحاظ آماری معنی ‌ دار بودند. (‌Pval< 0/05) همچنین مقایسه نمرات در پایان سه ماهه درمان نسبت به روز اول نیز معنی ‌ دار گزارش شد. (Pval< 0/05) یافته ‌ ها نشان داد که در پایان ماه سوم نسبت به روز اول 68/1 به نمره گروه درمان افزوده شد و 21/13- از نمره گروه شاهد کاسته شده بود.

  بحث و نتیجه گیری: در نهایت باید گفت داروی سربرولایزین در بیماران مبتلا به سکته مغزی حاد ایسکمیک کارآمد بوده و از شدت آسیب بافتی در این بیماران می ‌ کاهد. از سوی دیگر، احتمالاً می ‌ تواند ناتوانی بعدی ناشی از این بیماری را نیز کاهش دهد.

  

 

واژه‌های کلیدی: سکته حاد مغزی ایسکمیک، سربرولایزین، ترومبولیتیک
متن کامل [PDF 443 kb]   (2625 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل (پژوهشي) | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۱/۱۰/۷
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Aminianfar M, Salehi H, Saidi A, Ranjbar naeeni A, Rastgo F. The Cerebrolysin efficacy in acute ischemic stroke . Ann Mil Health Sci Res. 2013; 10 (4) :293-299
URL: http://journals.ajaums.ac.ir/article-1-944-fa.html

امینیان فر محمد، صالحی حسین علی، سعیدی علی اصغر، رنجبر نائینی علی رضا، کاوه نگار. بررسی اثر بخشی داروی سربرولایزین در درمان بیماران سکته مغزی حاد ایسکمیک. سالنامه پژوهش علوم سلامت و نظامی. 1391; 10 (4) :293-299

URL: http://journals.ajaums.ac.ir/article-1-944-fa.htmlدوره 10، شماره 4 - ( زمستان 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
سالنامه پژوهش علوم سلامت و نظامی Ann Mil Health Sci Res
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3844