[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 10، شماره 1 - ( بهار 1391 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 62-66 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی کارایی شبکه اطلاعات بیمارستانی (HIS) شفا در بیمارستان امام رضا (ع)
لیلا غلامحسینی، مجتبی صادقی
ایران، تهران، دانشگاه علوم پزشکی آجا، دانشکده پیراپزشکی، گروه فناوری اطلاعات سلامت (نویسنده مسئول) ، m_sadeghi@armyums.ac.ir
چکیده:   (8879 مشاهده)

  سابقه و هدف: نرم افزار مکانیزه بیمارستان (HIS) ، جایگزینی برای گردش فعالیت ‌ های دستی در بیمارستان است. این سیستم موجب مکانیزه شدن فعالیت ‌ های بیمارستانی از مرحله پذیرش تا ترخیص بیمار، ارتباط مؤثر بین بخش ‌ ها و نیز استخراج سریع ‌ تر و دقیق ‌ تر گزارش ‌ های آماری و مدیریتی می ‌ شود. امروزه استفاده از HIS به عنوان راهکاری جهت ارتقا سطح شناسایی مشکلات، بهبود مدیریت، افزایش بهره وری مدیران بیمارستان، بهبود در ارائه خدمات، ارتقا سطح بهره ‌ برداری از بیمارستان، تخصصی ‌ تر شدن خدمات درمانی و تکنیکی شدن ساختار بیمارستان می ‌ باشد.

  مواد و روش ها: پژوهش حاضر از نوع کاربردی بوده که به روش توصیفی- تحلیلی (مقطعی) انجام شده است. با توجه به عنوان پ ‍ ژوهش جامعه آماری این مطالعه را تمامی کاربران و کارشناسان سیستم اطلاعات بیمارستانی شفا در بیمارستان امام رضا (ع) تشکیل داده ‌ اند. در این پ ‍ ژوهش، علاوه بر بررسی کتابخانه ‌ ای و جستجوی اینترنتی، پرسش نامه و چک لیست ‌ هایی تدوین شد که پس از اطمینان از اعتبار و روایی آن ‌ ها در بین اعضای جامعه آماری توزیع گردید. داده ‌ ها، توسط پارامترهای آمار توصیفی و با بکارگیری نرم افزار آماری SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

  یافته ها: با توجه به نتایج پژوهش 56 % از مجموع کاربران سیستم اطلاعات بیمارستانی شفا را زنان و 44 % دیگر را مردان تشکیل داده ‌ اند. کلیه کاربران در گروه سنی 25 تا 45 سال و بیشترین (46 % ) درصد در گروه سنی30- 26 سال قرار داشتند. اکثریت (44 % ) کاربران سیستم HIS دارای مدرک کارشناسی و تنها 6 % دارای مدرک کارشناسی ارشد بودند. در زمینه تجربه کاری کاربران سیستم HIS شفا نیز، 42 % در دامنه (5-0) سال و 6 % در دامنه (20-16) سال به ترتیب دارای بیشترین وکمترین میزان تجربه کاری بودند. در زمینه آموزش سیستم HIS نیز تنها 8 % ازکاربران سیستم در داخل سازمان دوره ‌ های ICDL را گذرانده ‌ اند، بنابراین میزان مهارت 8 % از کاربران بسیار زیاد، 42 % زیاد، 48 % متوسط عنوان شده بود.

  یافته ‌ های بدست آمده از پژوهش بیانگر این مهم می ‌ باشد که 64 % از مجموع 52 کاربر سیستم، از کل مجموعه سیستم HIS رضایت داشته ‌ اند. در زمینه ارزیابی کلی عملکرد سیستم، کاربران معتقدند که 55 % از قابلیت ‌ های مورد نیاز در نرم افزار وجود داشته و از سویی فقدان 45 % از قابلیت ‌ های لازم را مشکل بزرگ نرم افزار دانسته و خواستار برطرف نمودن معایب و افزایش کارایی سیستم شده ‌ اند. در نهایت نتایج به دست آمده در رابطه با میزان رضایت کاربران از سرعت سیستم نیز نشان دهنده این بود که 70 % کاربران سرعت سیستم را مناسب و 76 % از کاربران از نحوه برقراری ارتباط شبکه سیستم HIS رضایت داشته و آن را تائید کرده ‌ اند. در ضمن 39 % از کاربران نیز نحوه پشتیبانی سیستم را مناسب بیان کرده و برطرف کننده نیازهای بیمارستان می ‌ دانند.

  بحث و نتیجه گیری: نتایج حاصل از این پژوهش در برگیرنده نکات قابل توجهی از جمله نیاز به آموزش کاربران با استفاده از روش ‌ های متفاوت آموزشی، برقراری ارتباط صحیح بین کاربران و کارشناسان برنامه، اصلاح ساختار گزارش گیری سیستم، بهبود زیر ساخت ‌ های سخت افزاری و تعیین سطوح دسترسی به برنامه نرم افزاری به صورت اختصاصی می ‌ باشد.

  

واژه‌های کلیدی: ارزیابی، پرونده الکترونیک بیمار (HER: Electronic Health Record)، سیستم اطلاعات بیمارستانی (HIS)
متن کامل [PDF 1159 kb]   (4795 دریافت)    
نوع مطالعه: اصیل (پژوهشي) | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۱/۱/۱۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gholam hosseini L, Sadeghi M. Assessment of hospital information system efficiency (SHAFA) in IMAM REZA hospital. Ann Mil Health Sci Res. 2012; 10 (1) :62-66
URL: http://journals.ajaums.ac.ir/article-1-800-fa.html

غلامحسینی لیلا، صادقی مجتبی. ارزیابی کارایی شبکه اطلاعات بیمارستانی (HIS) شفا در بیمارستان امام رضا (ع) . سالنامه پژوهش علوم سلامت و نظامی. 1391; 10 (1) :62-66

URL: http://journals.ajaums.ac.ir/article-1-800-fa.htmlدوره 10، شماره 1 - ( بهار 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها
سالنامه پژوهش علوم سلامت و نظامی Ann Mil Health Sci Res
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3844